Imiona nadawano mężczyznom podczas postrzyżyn tzn. rytualnego ścinania włosów kiedy chłopiec przechodził z okresu dziecięcego i opieki Matki pod rękę Ojca i stawał się mężczyzną. Do tego czasu dziecko nosiło imiona które miały świadczyć o jego słabości wobec mrocznych mocy ,by ich nie prowokować. Były to imiona typu Niemoj ,Niemysł czy Nielub. Sławianin mężczyzną stawał się w wieku 7-10 lat. Imiona nadawane mu jako mężczyźnie miały być wróżbą i pomocą dla jego wrodzonych cnót ,dlatego wiele z nich odnosi się do walki, destrukcji ,gniewu ,czy zemsty.
Co charakterystyczne imiona Sławiańskie były w zasadzie dwuczłonowe i razem nabierały znaczenia.
Co może niektórzy z was zauważyli (ja sam któregoś dnia zaraz po przebudzeniu) ,iż imiona Sławomir i Mirosław to tak naprawdę jedno imię ,jednak zapewne z powodu jego popularności powstały te dwie odmiany.
Imiona Sławiańskie zostały zakazane przez jednego z największych wrogów naszego narodu ,przez otyłych wyznawców żydowskiej sekty ,którzy znaleźli w religii sposób na podporządkowanie sobie prawne wolnych ludzi. Zakazano ich na soborze trydenckim ,a powróciły do użycia dopiero w XIX wieku kiedy zaczęły się rodzić nurty narodowe.
Ponieważ nie ma sensu roztkliwiać się nad wszystkimi możliwymi wariantami wybiorę kilka co ciekawszych:
Kazimir -oznacza "niszczący pokój" lub "niszczący dobro".
Mścisław- oznacza tego który "wsławi się zemstą" (oj był taki jeden!)
Mścigniew- ciężko to jednoznacznie rozgryźć ,ale może być rozumiane jako "mszczący zniewagi".
Wojnar -jedno z ciekawych imion Sławiańskich ,które wyłamywały się z tej tradycji.
Dragan -wbrew pozorom nie pochodzi od smoka ,ale od wartości ,cennego.
Domarad -można tłumaczyć jako "cieszący się Ojczyzną".
Wiesław- skrócona wersja Welisława ,co oznacza "wielce sławnego".
Mroczysław- zwiastuje okrycie się "mroczną sławą".
Mścibor- oznacza "mszczący się w boju" ,czy "walczący z zemsty".
Borzymir- Nie ma nic wspólnego z żadnym bogiem. Oznacza "walczącego w spokoju".
Bogusław- semantyka imienia została zmieniona przez kościół ,ale w oryginale oznaczało tego kto "sławi los" ,albo tego komu przypadnie "dola sławnego".
Jarosław -czyli "sławny z siły"
Jarobor- oznacza ,jak się już pewnie domyślacie kandydata na "wilkołaka".
Bratomir- "zapewniający spokój bliskim".
Ponieważ jest to bardzo wąski wybór imion (chociaż klimat ma większość kombinacji ten sam) zamieszczam krótkie objaśnienie znaczenia niektórych członów:
bor "walka" np Dalibor,
ciech "uciecha, radość" np Wojciech,
gniew np Zbigniew,
mir "pokój, spokój, dobro"np Mirogod,
sław "sława" npGościsław,
dom "dom,Ojczyzna" np Domarad,
goj "lek, obfitość, pokój" np Częstogoj,
woj "wojownik" np Częstowoj,
(w)uj "wuj" np Gościwuj,
żyr "pokarm, życie" np Domażyr,
rat "wojna, walka" np. Ratsław,
mysł "myśleć" np Drogomysł.
Zdarzały się też ,choć rzadko, imiona odwołujące się do groźnych zwierząt jak Wilk ,czy Dzik.W późniejszym okresie mogły te nazwy być adaptowane do "kanonu" i tak powstał Wilkomir (który pojawia się jednak w tylko jednym źródle).
Nigdy za to nie stosowano imion odwołujących się do boga/ów ,ani oręża. Imię Mieczysław jest wynikiem próby wyjaśnienia przez Jana Długosza pochodzenia imienia Mieszko ,które brzmii jak zdrobnienie pełnego imienia Tak jak Zbigniew to Zbyszko ,a Bratomir to Bratko.
Moc imion Sławiańskich dawała o sobie znać w historii naszego ludu nieustannie. Jednym z wartych wyróżnienia faktem jest to iż niezwykle krwawym powstaniem przeciwko kościołowi za wydziedziczanie i zniewalanie Połabian ,a następnie sprzedawanie ich do Rzeszy ,w roku 983 przewodził Mściwoj ,a po nim jego syn Mścisław. Powstanie skończyło się wyrżnięciem wszystkich duchownych na Połabiu i spaleniu wszystkich kościołów do gołej ziemi. Interesy kościoła były zawsze ściśle związane z interesami niemiec i chrystianizacja nawet z innych niż niemieckie rąk, była jedną z metod utrwalania niemieckich dążeń do hegemonii. Ale to już temat na oddzielny wpis.
autor:S.M.